Италианската актриса Стефания Сандрели е сред гостите на „Киномания“ тази година, съобщиха на пресконференция днес организаторите на фестивала.
Фестивалът ще има свои издания в Пловдив и Варна.
Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).
Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.
“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз
Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...
Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.
Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру
Гостуващата изложба на русенския музей „Пафтите – вселена от знаци“ предизвика интерес сред публиката в Търговище.
Експозицията, подредена в Славейкото училище – част от музейния комплекс в областния град, бе открита от директора на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.
Автор на изложбата е Десислава Тихолова – уредник в отдел „Етнография“ на РИМ – Русе. Пред присъстващите тя говори за специфичната роля и значение на пафтите в българската народна традиция, както и за орнаментите, с които са били украсявани тези само женски бижута.
Магдалена Жечева каза, че изложбата среща публиката с особена красота и майсторство – дело на български занаятчии.
Пафтите са едно чуждо като модел наследство, наследено от Османската империя, но те съдържат представите на българските майстори за
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.
Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа.
Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува
Тази вечер след полунощ е прожекцията на българския филм „Триумф“ на Международния кинофестивал в Торонто, съобщи сайтът на форума Tiff.com.
Филмът е включен в състезателната секция на фестивала „Платформа“ заедно с още девет заглавия със световни премиери. „Триумф“ е българско-гръцка продукция с участието на Мария Бакалова. Филмът е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016). Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов.
„Триумф“ е вдъхновен от действителни събития в България през 90-те години, когато след падането на комунистическото управление екип от високопоставени военни и психолози предприемат строго секретна операция
Ще бъде показан един нов филм „Марчело мой“ – с нейно участие, както и класиката „Развод по италиански“. Гостуването на звездата е част от петото издание на Фестивала на италианското кино.
Фестивалът на френския филм бе представен от Едуар Марно, аташе по културното сътрудничество във френското посолство у нас. Тази година е подготвена програма, посветена на известни романтични фигури – Равел, Шарл Азнавур, Марчело Мастрояни, Изабел Аджани, Франсоа Трюфо. Този фестивал за нас олицетворява ценностите, които ние разпространяваме – равенството между половете и разнообразието, каза Марно.
Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.
Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.
Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.
Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Апликации от Летнишкото съкровище са включени в изложбата в музея "Джон Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, посветена на Древна Тракия.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят.
Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Летнишкото съкровище се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др., съобщи главен уредник Радослав Гущераклиев в отдел „Археология“ в
Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".
Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.
„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев.
Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните бълг
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Специално заснет за целта клип ще бъде прожектиран преди музикалните филми на „Киномания“, съобщи певицата Гергана Николаева, която е част от проекта. Тя пресъздава образа на Кармен, заедно с Мила Георгиева – цигулка, и балерината Димитрина Русева–Дима. Гласът на Христо Мутафчиев звучи в началото на клипа.
„Става все по-силна селекцията и институционалната подкрепа от нас за фестивала. Има осем нови български филми, нека се надяваме догодина да са тринадесет“, каза Петър Тодоров, директор на Националния филмов център.
Благодаря на организаторите за силата, волята, енергията и тяхната работа, и най-много – на неговата публика и на авторите на филма, затова с радост толкова години подкрепяме „Киномания“, каза Биляна Генова, директор на дирекция „Култура" в Столичната община.
Както информирахме, третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, на 13 ноември ще открие в зала 1 на НДК. На 14 ноември е премиерата на „Гладиатор 2“ – на Ридли Скот. На 22 ноември, отново в зала 1 на НДК, е българската премиера на „Берлингуер. Голямата амбиция“.